Minu auto veermiku ABC – Mida peaksin autoomanikuna teadma ja millele tähelepanu pöörama?

Home / Autoteenindus / Minu auto veermiku ABC – Mida peaksin autoomanikuna teadma ja millele tähelepanu pöörama?

Igal autol, mida igapäevaselt kasutame, on veermik ilmselt enim koormust saav kuluosa. Olenevalt auto margist ja mudelist, võib veermik olla väga keeruka ülesehitusega ja koosneda väga paljudest detailidest (Mercedes-Benz S-Klass) või väga lihtne ja vähestest detailidest (Fiat 500).

Ei ole tegelikult väga vahet, kui palju detaile veermikus on. Hea ja mugava sõidu tagab vaid korras veermik. Rusikareegel on, et kui kuskilt veermikus tuleb kahtlane hääl või ei käitu auto nagu tavapäraselt, tuleks pöörduda autoteeninduse poole.

Mis see väike viga ikka teeb? Sõita ju saab!

Lühiajaliselt otseselt midagi väga ei teegi, kuid kui oma tähelepanu veidralt häälelt eemale juhtida, võite ühel hetkel avastada, et kogu autoveermik on „pehme“ või „lodev“ ja auto käitumine muutub ettearvatamatuks.  See on aga juba väga otsene oht liiklusohtliku olukorra tekkimiseks.

Põhjus on tegelikult väga lihtne.  Autoveermik on tehase poolt konstrueeritud selliselt, et igal detailil on olemas oma selge ja kindel ülesanne. Kui nüüd üks väike detail, mis vahetust vajaks ja seda ei tehta, hakkab see sama kulunud detail mõjutama teiste veermikudetailide funktsionaalsust ja kogu veermiku tervist ja eluiga.

Pöördudes koheselt autoteeninduse poole, võite olla suhteliselt kindel, et ühe väikese veermikudetaili vahetus ei ole väga suur kulu. Lükates seda vahetust edasi ja lastes vigasel detailil „veermiku süüa“, võite avastada juba paar kuud hiljem, et esialgne rooliotsa või mõne muu detaili vahetus võib osutuda hoopis suuremaks aktsiooniks.  Selge on see, et mida rohkem detaile tuleb vahetada, seda suuremad kulud autoomanikule sellega ka kaasnevad.

Milliste sõidukite veermikutega on Eestis enim probleeme?

Pisut üldistades võib väita, et enim probleeme on nende sõidukite mudelitega, mis on Eesti toodud teisest regioonist ja kliimast. Nimelt pakub enamik autotootjaid autot tellides meie regiooni „kehva tee paketti“. Lisaks tugevdatud veermikule võib see pakett vastavalt tootjale sisaldada erinevaid täiendusi. Näiteks Mercedes-Benz tarbesõidukite puhul sisaldab see pakett lisaks ka veeseparaatoriga kütusefiltrit. On üsna kindel, et masin, mis sai toodetud heade teedega piirkonda, ei kesta veermik sama kaua kui kehvade teedega piirkonna jaoks toodetud auto puhul.

Kas vahetada ainult vajaminev detail või paarina mõlemad?

Eks see ole individuaalne ja oleneb eelkõige kliendi rahakotist. Teoreetiliselt võib vahetada vaid ühe vajamineva veermikudetaili, kuid autoteenindus soovitab kindlasti vahetada mõlemad.  Enamik veermikudetailidest vahetatakse paarina, et vältida olukorda, kus vahetatud detaili „paariline “, mida välja ei vahetatud, pisut peale veermikuremonti samuti vahetust nõudma hakkab. Lisaks täiendavale raha ja ajakulule kipub see autoomanikes tekitama lisafrustratsiooni, kuna alles ju tuldi teenindusest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga